Chełmno wśród perełek UNESCO?

Chełmno wśród perełek UNESCO?

Lista zabytków UNESCO stale się powiększa. Obecnie liczy ponad 1000 obiektów na całym świecie. Wśród nich znajdują się również te zlokalizowane w Polsce. Ostatnio UNESCO ogłosiło kolejne zakątki, które dostąpiły tej renomy i przystąpiły do listy. Niestety tym razem zabrakło w niej miejsca na polskie zabytki i pomniki przyrody. Nic jednak straconego. Władze Chełmna podjęły kroki, aby w przyszłości również to miasto znalazło się wśród najpiękniejszych miejsc na świecie.

Dotychczasowe osiągnięcie Polski na mapie unikatowych miejsc UNESCO

Mało kto wie, że aż 16 miejsc w naszym kraju zostało oficjalnie wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Należą do nich między innymi:

  • Stare Miasto w Warszawie
  • Kopalnia Soli w Wieliczce
  • Zamek Krzyżacki w Malborku
  • Puszcza Białowieska
  • Stare Miasto w Krakowie

To ogromne wyróżnienie dla Polski oraz fantastyczna reklama dla prawdziwych miłośników niepowtarzalnych zabytków architektury oraz przyrody. Nie ma się zatem czemu dziwić, że wiele miast w naszym kraju aspiruje na wpisanie na zaszczytną listę. Wśród nich jest również Chełmno. Co więcej władze miasta podjęły już pewne kroki, przybliżające osiągnięcie celu. O czym dokładnie mowa?

Władze Chełmna informują

Choć o UNESCO mówiło się w mieście od lat, dopiero aktualne władze podjęły realne działania w kierunki wpisania na listę światowego dziedzictwa. Na ten moment trwają prace końcowe, które maja sformalizować cały projekt. Przypuszcza się, że na przełomie trzeciego i czwartego kwartału wniosek o wpis zostanie formalnie zamknięty. Wówczas nastąpi przekazanie go do konsultacji merytorycznych z odpowiednio dobrana kadrą naukową.

Ogromna szansa na promocję miasta

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, proces zostanie sformalizowany. Projekt, który obecnie powstał ma do przejścia jeszcze długą drogę. Sprawa nie jest bowiem tak łatwa, jakby się mogło wydawać. Aby wpis do rejestru został wzięty pod uwagę konieczne jest naniesienie poprawek przez ekspertów z zakresu zarządzania i ochrony środowiska. Ponadto istnieje jeszcze jeden zasadniczy problem, który może pokrzyżować palny. Jest ni miasto Toruń, które od kilkunastu lat widnieje na liście UNESCO. Oczywiście nie chodzi tu o zazdrość, a dużo podobieństw które występują pomiędzy Toruniem a Chełmnem. Koniecznością będzie zatem postawienie na wyrazisty zarys różnic, a tym samym przekonanie komisji, że oba miasta spełniają wszystkie wymogi. A jednocześnie różnią się od siebie na tyle, że mogą pojawić się na tej samej liście. Zadanie nie jest proste, ale nie wolno się poddawać. Z takiego samego założenia wychodzą władze Chełmna, które nie rezygnują i aktywnie realizują swój plan.