Zwyrodnienie plamki żółtej – przyczyny, objawy i leczenie
Degeneracja plamki żółtej, określana w skrócie AMD to dosyć częste schorzenie oczu, które może dotknąć tak naprawdę każdego. Dobrze byłoby więc zapoznać się z przyczynami powstawania tej choroby, jak również z jej objawami. Bardzo przydatne mogą okazać się też informacje odnośnie leczenia degeneracji plamki żółtej.
Degeneracja plamki żółtej – przyczyny
Zwyrodnienie plamki żółtej to przykład choroby oczu, która pojawia się najczęściej u osób starszych. Nie da się wskazać jednoznacznych przyczyn tego schorzenia, natomiast można mówić o pewnych czynnikach rozwoju jego wystąpienia. Przede wszystkim będą to predyspozycje genetyczne, podeszły wiek, cukrzyca, palenie tytoniu, niezdrowa dieta. Wydaje się więc, że dzięki modyfikacji swojego stylu życia można zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się choroby jaką jest zwyrodnienie plamki żółtej. Nie można jednak całkowicie wyeliminować ryzyka, bo na niektóre czynniki nie ma się wpływu.
Czym objawia się AMD?
Zwyrodnienie plamki żółtej wywołuje objawy, które będą uzależnione od tego, z jaką postacią tej choroby ma się do czynienia. Można bowiem mówić o AMD suchym oraz o AMD wysiękowym. Jeżeli chodzi o pierwszy z wymienionych przypadków, pojawia się rozmycie centralnego pola widzenia, a z czasem jego zanik. Choremu może również wydawać się, że poszczególne przedmioty są zniekształcone. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że schorzenie to postępuje dość wolno. Jeśli chodzi zaś o AMD wysiękowe, można mówić dokładnie o tych samych objawach, z tym że przebieg choroby jest zazwyczaj bardzo szybki.
Jak diagnozować AMD?
Aby zdiagnozować zwyrodnienie plamki żółtej trzeba bezsprzecznie udać się do gabinetu okulistycznego. Najpierw lekarz zbierze od pacjenta szczegółowy wywiad, natomiast później wykona podstawowe i w razie potrzeby rozszerzone badanie okulistyczne. Zazwyczaj zaleca się OCT, czyli optyczną koherentną tomografię siatkówki. To pozwala zazwyczaj na rozpoznanie bądź wykluczenie problemu. Jeżeli diagnoza się potwierdzi, pacjent otrzyma stosowne zalecenia.
Jak przebiega leczenie degeneracji plamki żółtej?
Leczenie choroby jaką jest zwyrodnienie plamki żółtej zależy w dużej mierze od postaci AMD. Jeżeli chodzi o AMD suche, zazwyczaj nie stosuje się żadnego leczenia, ale chorym zalecane jest przestrzeganie zasad higieny narządu wzroku. Istotne jest więc dobre naświetlenie, a z czasem także używanie pomocy w postaci szkła powiększającego. Jeżeli chodzi zaś o wysiękową postać zwyrodnienia plamki żółtej, zastosowanie mogą znaleźć zarówno leki, jak i zabiegi laserowe. W obydwu postaciach choroby istotne jest natomiast prowadzenie zdrowego stylu życia. Chorym zaleca się zatem jedzenie dużych ilości zielonych warzyw, zwłaszcza tych liściastych. Warto również wdrożyć umiarkowaną aktywność fizyczną i ograniczyć destrukcyjny wpływ stresu na swoje zdrowie i samopoczucie. Przestrzeganie zaleceń lekarskich w połączeniu z troską o zdrowy styl życia mogą skutecznie zahamować rozwój choroby, przez co jakość życia osoby zmagającej się z nią nie ulegnie znaczącemu pogorszeniu.