Deszcz wraz z gradem przynosi zniszczenie w Chełmnie i okolicach – relacja z 30 maja 2024 roku

Deszcz wraz z gradem przynosi zniszczenie w Chełmnie i okolicach – relacja z 30 maja 2024 roku

W czwartkowe popołudnie, dnia 30.05.2024, Chełmno i okolice doświadczyły gwałtownych opadów deszczu wraz z gradem, które spowodowały znaczne szkody. W porannej części dnia panowała tam niemalże letnia pogoda, co pozwoliło na bezproblemowe przeprowadzenie procesji Bożego Ciała. Niestety, już od godzin popołudniowych sytuacja uległa drastycznemu pogorszeniu. Zbierające się chmury zapowiadały nadejście niepogody, a porywisty wiatr przyniósł ze sobą obfite opady.

Ze względu na zaistniałą sytuację, straż pożarna musiała wielokrotnie interweniować, aby zneutralizować skutki następujących po sobie gwałtownych burz z gradem. Jak informuje kpt. Kasper Korczak, oficer prasowy Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Chełmnie, najczęstszym powodem wyjazdów były działania związane z usuwaniem skutków zalania – głównie pompowaniem wody z piwnic.

Sytuacja była na tyle poważna, że zalaniu uległa nawet obwodnica Chełmna, czyniąc jej fragment całkowicie nieprzejezdnym. Strażakom zabrało to ponad cztery godziny, do 19:30, aby przywrócić jej pełną funkcjonalność. Wśród innych poważnych incydentów, zanotowano zalanie przedszkola znajdującego się przy ulicy Gorczyckiego oraz podmycie samej ulicy. Zgłoszenia o zalaniu dotyczyły także lokalnego szpitala.