Mażoretki na rynku w Chełmnie

Mażoretki na rynku w Chełmnie

Kilka dni temu miało miejsce w Chełmnie nietypowe wydarzenie. Ulicami miasta przeszło ponad 100 mażoretek, które brały udział w III Konfrontacjach Zespołów Mażoretkowych. Było niezwykle muzycznie, barwnie i ekspresyjnie. Jak pokazały dziewczęta, taniec jest doskonała rozrywką i zabawą. Dla wielu z nich stanowi prawdziwą pasję, co było widać podczas uroczystego przejścia ulicami Chełmna.

Kim właściwie są mażoretki?

Wspomniane powyżej mażoretki są zespołami dziewczęcymi, które występują na licznych paradach ulicznych i pokazach estradowych. Prezentują swoje specyficzne układy choreograficzne, nawiązujące zarówno do tańca jak i przejścia marszowego. Zwykle towarzyszy im muzyka orkiestr dętych. W swoich popisach często używają specjalnych pałeczek, które potocznie nazywane są batonami. Co ciekawsze każdy układ poza widowiskowymi krokami ma zakamuflowane i znane tylko mażoretkom ruchy oznaczające rozpoczęcie danego elementu, zbliżanie się zakrętu czy zakończenie utworu. Tu liczy się precyzja, skupienie oraz synchronizacja.

Wspaniałe widowisko, które miało miejsc w Chełmie cechowało się nie tylko doskonałym przygotowaniem dziewcząt, ale również pokazem różnorodnych strojów, nawiązujących do organizacji, do których należy orkiestra im przygrywająca. To najczęściej różnego rodzaju służby mundurowe, takie jak służby ratownicze, policja, transportowe, zakłady pracy, wojsko czy inne organizacje, posiadające własne umundurowanie. Czasem stroje mażoretek swoimi barwami czy akcentami nawiązują do miejsc, z których pochodzą.

Pokazy, które wzbudziły ogromne zainteresowanie

Jak już zostało wspomniane wcześniej, ulicami Chełmna przeszło blisko 100 dziewcząt w różnym wieku. Należały one do czterech formacji. Po oficjalnym przemarszu rozpoczęły się występy na specjalnie utworzonej scenie. Wydarzenie robiło ogromne wrażenie zarówno na dorosłych, jak i dzieciach które z zaciekawieniem przyglądały się popisom dziewczynek.