Projekt "Cudze chwalicie swego nie znacie" – edukacyjna wycieczka dla seniorów po Chełmnie

Projekt "Cudze chwalicie swego nie znacie" – edukacyjna wycieczka dla seniorów po Chełmnie

27 maja bieżącego roku miała miejsce jedna z wycieczek pieszych, które zorganizowane zostały przez Starostwo Powiatowe w Chełmnie. Celem tych wypraw, realizowanych w ramach projektu „Cudze chwalicie swego nie znacie”, jest przekazanie wiedzy o lokalnej historii i kulturze. Tym razem uczestniczyli w nich seniorzy z Gminy Chełmno, których opiekunem był Marcin Pilarski, Sekretarz Gminy Chełmno.

Powitania uczestników podjęła się Dorota Żulewska – Wicestarosta Chełmiński. Opowiadała ona o swojej pracy w urzędzie, ale także przybliżała dziedzictwo kulturowe i turystyczne Powiatu. Następnie seniorzy mieli okazję zwiedzić gmach Starostwa Powiatowego w Chełmnie oraz poznać tajniki funkcjonowania tego urzędu.

Przewodnikiem tej części wycieczki była Anna Grzeszna – Kozikowska, przewodnik PTTK. Przybliżyła ona seniorom historię wielu zapomnianych i charakterystycznych zakątków Chełmna. Seniorzy mogli dowiedzieć się więcej o historii Grudziądzkiego Przedmieścia, dawnego budynku dworca kolejowego, Ewangelickiego Domu Towarzystw i Placu Wolności. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także historia związana z kliniką doktora Ludwika Rydygiera. Wizytowali oni również Grób Nieznanego Żołnierza oraz dawną siedzibę Landratury (obecnie Urząd Miasta Chełmna), tereny dawnych cmentarzy ewangelickiego i żydowskiego a także parki znajdujące się na ich miejscu. Poznali również historię ulicy Grudziądzkiej, rynku i ratusza.

Na koniec wycieczki seniorzy zwiedzili chełmińską farę, gdzie zapoznali się z dziejami Sanktuarium Maryjnego i relikwii św. Walentego. Celem całego projektu jest aktywizacja seniorów pochodzących z powiatu chełmińskiego.