XIX Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek – Chełmno 2024: Chór "Soli Deo" zdobywa srebrne pasmo

XIX Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek – Chełmno 2024: Chór "Soli Deo" zdobywa srebrne pasmo

20 stycznia 2024 roku w świątyni pod wezwaniem św. Józefa miało miejsce wydarzenie o wielkim prestiżu – XIX Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek, który odbył się w Chełmnie. Na ten coroczny festiwal muzyczny przybyły chóry z całego kraju, aby zaprezentować swoje umiejętności przed wybitnymi specjalistami w dziedzinie muzyki.

Jury, którego przewodniczącym był profesor doktor habilitowany Bernard Mendlik z Wydziału Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, miało okazję wysłuchać aż 25 chórów. W składzie jury znaleźli się również profesor doktor habilitowana Izabella Zielecka-Panek z Instytutu Sztuk Muzycznych Uniwersytetu Śląskiego oraz profesor doktor habilitowany Andrzej Ryłko z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, który jest częścią Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członkiem jury był także mgr Michał Rajewski – dyrygent, chórmistrz i dyrektor artystyczny.

Wśród uczestników konkursu znalazł się chór „Soli Deo” z Nakła nad Notecią, który od 2000 roku kontynuuje tradycję chóralną w regionie. Ten zespół, pod kierunkiem dyrektora Mirosławy Maison, zdobył srebrne pasmo na konkursie, za co gratulujemy.

Chór „Soli Deo” rozpoczął swą działalność na bazie chóru męskiego działającego przy parafii Św. Wawrzyńca w Nakle nad Notecią. Chór męski funkcjonował przez imponującą liczbę 73 lat. Od 2012 roku, „Soli Deo” działa przy Nakielskim Ośrodku Kultury im. Zygmunta Kornaszewskiego w Nakle nad Notecią, pielęgnując i kultywując lokalne tradycje chóralne od 100 lat. Chór „Soli Deo” jest aktywnym uczestnikiem życia kulturalnego miasta oraz okolic, urozmaicając swoim śpiewem różne uroczystości. Zespół miał okazję wystąpić za granicami kraju na licznych festiwalach i konkursach chóralnych, między innymi na Litwie, w Czechach i we Włoszech.

Dyrektorem „Soli Deo” jest pani Mirosława Maison, która jest związana z chóralistyką w Nakle nad Notecią od 25 lat. Pani Maison jest absolwentką instytutu Edukacji Muzycznej UKW w Bydgoszczy, specjalizującą się w dyrygenturze chóralnej, oraz członkiem licznych zespołów chóralnych, które odnoszą sukcesy na scenie krajowej i międzynarodowej. Jest również artystą chóru Opera Nova.