Chełmno przyłącza się do pomocy uchodźcom z Ukrainy

Chełmno przyłącza się do pomocy uchodźcom z Ukrainy

Błyskawiczna mobilizacja i gotowość do pomocy mieszkańców powiatu chełmińskiego dla uchodźców z Ukrainy sprawiła, że mnóstwo niezbędnych artykułów trafiło już na granicę polsko-ukraińską. Zbiórki trwają cały czas, a pomoc napływa ze wszystkich stron.

Część rzeczy trafiła już w ręce uchodźców

Pierwszy transport z najpotrzebniejszymi rzeczami już pojechał na granicę i dotarł na miejsce wczoraj w godzinach porannych. Zbiórka odbyła się w jeden ze szkół i potrwała zaledwie kilka godzin, ponieważ darów była niezliczona ilość. Część z nich, która się nie zmieściła w transporcie do Ukrainy, pozostała w kamienicy przy ulicy Grudziądzkiej 36, gdzie będzie miała miejsce następna zbiórka. Mieszkańcy Chełmna i okolic wypożyczyli busy od Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz od jednego z rodziców uczniów i wyruszyli na granicę. Po dotarciu na miejsce załadowali artykuły na autobusy, które kursują na Ukrainę. Przekroczenie granicy to prawdziwa udręka. Brakuje płynności i czeka się godzinami. Sprawa nieco lepiej wygląda od strony polskiej aniżeli ukraińskiej.

To nie ostatnia taka wyprawa

Na początku chełmnianie czekali na przejściu granicznym w Dorohusku. Później wybrali się na granicę w Zosinie, ale tam zostali poinformowani o udaniu się do Hrubieszowa. Chełmianie stali jeszcze przez parę godzin w oczekiwaniu, że może ktoś akurat będzie potrzebował transportu do Polski. Nikt jednak nie wybierał się na północ. To, na co zwrócili uwagę, to że większość osób ma już zorganizowany transport i wiedzą, gdzie i do kogo jadą. Czasem są to rodziny uchodźców, a czasem zupełnie obcy ludzie, którzy chcą im pomóc. Uchodźcy najczęściej zmierzają w kierunku Krakowa oraz Wrocławia. Według informacji, które dostali na przejściu, najwięcej  osób potrzebujących transportu znajduje się w punktach recepcyjnych. Wiele wskazuje na to, że to nie ostatnia taka podróż ekipy z Chełmna w kierunku Ukrainy. Dary ciągle przybywają, a chętnych do pomocy nie brakuje.  Warto dodać, że wiele miast przyłączyło się do wspólnej akcji, na przykład Gdańsk.

Jeden komentarz o “Chełmno przyłącza się do pomocy uchodźcom z Ukrainy

  1. Wszystko wskazuje na to, że konflikt łatwo się nie zakończy, możemy się spodziewać setek tysięcy uchodźców, a nawet milionów.

Comments are closed.