Odkrycie archeologiczne pod Świeciem zaskoczyło wszystkich: 50 starożytnych grobów Gotów ukrytych pod ziemią przez dwa tysiące lat

Odkrycie archeologiczne pod Świeciem zaskoczyło wszystkich: 50 starożytnych grobów Gotów ukrytych pod ziemią przez dwa tysiące lat

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co może leżeć kilka metrów pod powierzchnią twojego ogrodu? To pytanie stało się nagle aktualne dla mieszkańców Starej Rzeki koło Osia w powiecie świeckim, którzy byli zaskoczeni odkryciem, jakie dokonali archeolodzy. Okazało się bowiem, że tuż pod ich domami leży starożytne cmentarzysko. Badacze natknęli się na aż 50 grobów przypisywanych starożytnym Gotom, które były ukryte pod ziemią przez około dwa tysiące lat, czekając na odkrycie.

Goci to lud germański, który pochodził z terenów Skandynawii. W pierwszym wieku naszej ery opuścili swoją ojczyznę i zaczęli osiedlać się na Pomorzu. Żyli m.in. w okolicach dzisiejszego Osia, gdzie odnaleziono ślady ich obecności. Możemy więc stwierdzić z całkowitą pewnością, że starożytni Goci żyli na tych terenach.

Olaf Popkiewicz, archeolog i twórca programu „Poszukiwacze historii”, niedawno dokonał kolejnego odkrycia na tym terytorium. Zespół badaczy z Wdeckiego Parku Krajobrazowego, którym kierował, odnalazł cmentarzysko w Starej Rzece w gminie Osie. Pierwsze rezultaty ich pracy były oszałamiające i z całą pewnością przyniosą więcej fascynujących informacji.