Problem z nieświęcącymi latarniami w Chełmnie
Mieszkańcy Chełmna zgłaszają w Urzędzie Miasta fakt, że występuje problem z oświetleniem niektórych ulic. Sprawę dodatkowo komplikuje to, że nie tak dawno zostały wymienione oprawy oświetleniowe. Czy aby na pewno wszystkie pracy zostały ukończone?
Realizacja projektu w trakcie
Jak wiemy, miastu udało się otrzymać 2,3 mln złotych w ramach dofinansowania ze środków unijnych. Dodatkowo otrzymano 1 mln złotych z funduszu rządowego. Ze swojej kieszeni Chełmno wyłożyło następne 700 tys. złotych, więc cały projekt to wydatek 4 mln złotych. Problemem mieszkańców okazuje się część niedziałających latarni na ulicach miasta. Jak zauważa burmistrz miasta Artur Mikiewicz, zamontowanie opraw i ogólna modernizacja oświetlenia zajmie jeszcze ponad miesiąc. Z warunków umowy z radomskim wykonawcą Centrum Zapotrzebowania Energetyki ELTAST Sp. z o.o. wynika, że prace mają zostać ukończone w lutym 2022 roku, choć może to nastąpić szybciej. Z historii wykonawcy wiemy, że ma on za sobą udane projekty, więc nie ma powodu do obaw.
Co jest przyczyną nieświecących latarni?
Zgłoszenia ze strony mieszkańców na temat nowych, niedziałających latarni zostały skomentowane przez burmistrza. Jak się dowiadujemy, wystąpiły trudności związane z przyłączami elektrycznymi, a to skutkowało tymczasowymi wyłączeniami latarni z użytku. Każdorazowo w momencie, gdy pojawia się problem z niedziałającym elementem tej infrastruktury, niezbędnych pomiarów i naprawy lub modyfikacji dokonywać może tylko dostawca prądu, czyli firma Energa, która jest również partnerem wspomnianego projektu. Zakłada się, że wymianie podlegają mocno zużyte oprawy. Łącznie zamówiono przez miasto ponad 1600 nowych opraw marki Schreder, zarówno na ulicach, jak i w parkach. Podczas realizacji zadania buduje się także sterowniki, które mają ułatwić gospodarowanie oświetleniem. Mieszkańcom pozostaje uzbroić się w chwilę cierpliwości, by już za niedługo cieszyć się nowym oświetleniem LED w Chełmnie.