Relikwie patrona zakochanych, św. Walentego wystawione w kościele farnym w Chełmnie

Relikwie patrona zakochanych, św. Walentego wystawione w kościele farnym w Chełmnie

Znajdujący się w Chełmnie, kościół farny kryje w sobie skarb – relikwie świętego Walentego, który znany jest jako patron osób przeżywających miłosne uniesienia. Co roku Chełmno organizuje wydarzenie o nazwie Walentynki Chełmińskie, które przyciąga wielu turystów z różnych miejsc. Przyjeżdżają oni, aby doświadczyć romantycznego klimatu oraz podziwiać urokliwe krajobrazy tego historycznego „miasta miłości”.

Kościół farny w Chełmnie, dedykowany Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny, zalicza się do najbardziej imponujących miejsc kultu na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. W jednym z bocznych ołtarzy umieszczony jest obraz przedstawiający św. Walentego oraz znajdują się tam jego relikwie.

Św. Walenty to postać która pochodzi z III wieku i jest uważany za męczennika rzymskiego. Na większości obrazów ukazywany jest jako biskup trzymający palmę, symbolizującą męczeństwo, lub jako kleryk klęczący przed rzymskim żołnierzem, który za chwilę go ściśnie. Właśnie to drugie przedstawienie jest widoczne na obrazie w kościele chełmińskim. Relikwie patrona zakochanych przechowywane są tam w ołtarzu, za szybą odpornej na pociski. Składają się one z fragmentu (o wymiarach 3 cm na 1,5 cm) kości czaszki świętego.