Rolnicy stracą na handlu. Opłaty za targowanie wzrosną

Rolnicy stracą na handlu. Opłaty za targowanie wzrosną

Rolnicy nie kryją swojego niezadowolenia z ostatnio wprowadzonych zmian. Chodzi o opłaty, jakie przyjdzie zapłacić handlującym płodami rolnymi w Chełmnie na rynku oraz przy ul. Dworcowej.

Z jakimi kosztami muszą się liczyć handlujący?

Chełmscy radni zdecydowali, że handlujący będą musieli uiszczać większe opłaty za targowanie. Podczas obrad 14 urzędników głosowało za podwyżką, a tylko jeden radny był przeciwny zmianom. Podczas zebrania komisja podkreślała fakt, że poprzednie podniesienie opłat za handel miało miejsce w roku 2013. Nie rozwiązuje to jednak problemu regulacji poziomu stawek. Na rynku stawki są i nadal będą większe niż ma to miejsce na targowisku przy ul. Dworcowej. Opłata za handel na rynku wzrośnie o 2 zł, a na targowisku przy ul. Dworcowej o 7 zł. W piątki i soboty zgodnie z ustawą nie ma obowiązku uiszczania opłat, a więc w tych dniach handlujący i ich rodziny mogą robić to bezpłatnie.

Tylko jeden z radnych był przeciwny

Radny Michał Wrażeń był jako jedyny przeciwny decyzji o zmianie wysokości stawek za handel we wspomnianych miejscach w Chełmnie. Radny próbował uzyskać odpowiedź na pytanie, jaki skutek przyniosą podwyżki opłat, a dokładniej ile pieniędzy zyska budżet miasta. Podczas posiedzenia komisji Michał Wrażeń chciał porównać dotychczasowy dochód z opłat za handel z tym po ich podniesieniu. Na zadane pytanie nie uzyskał jednak odpowiedzi. Przewodnicząca Komisji Budżetu Dominika Wikiera nie odpowiedziała jednoznacznie na postawione pytanie. Radny Sławomir Karnowski powiedział, że radny Michał Wrażeń nie podchodzi do mównicy z merytorycznymi wypowiedziami. O regulację opłat na rynku i ul. Dworcowej wnioskował radny Wiesław Derebecki. Michał Wrażeń postanowił nie głosować za przyjęciem zmian w związku z tym, że brakuje konkretnego porównania i skutków, jakie mają się pojawić po podwyżkach. Dyskusja na temat podjętej decyzji ma odbyć się na kolejnym zgromadzeniu, a więc już po odbytym głosowaniu.