Zbliżają wybory uzupełniające do Rady Gminy Lisewo – co wiadomo?

Zbliżają wybory uzupełniające do Rady Gminy Lisewo – co wiadomo?

Niecodzienna sytuacja będzie miała miejsce w najbliższej przyszłości. W gminie Lisewo w powiecie chełmińskim szykują się wybory uzupełniające do Rady Gminy Lisewo. Wiadomo już, że zostały zaplanowane w okręgu wyborczym Nr 1. Znana jest również dokładna data tego wydarzenia. Wybory uzupełniające odbęda się dokładnie  4 grudnia 2022 roku. Czy w sprawie znane są jeszcze inne fakty?

Ponowne wybory, ponieważ członek Rady Gminy zrezygnował z funkcji

Przypomnijmy, że ponowne wybory uzupełniające zostaną zorganizowane dlatego, że  Monika Zając z Bartlewa zrezygnowała z funkcji radnej Rady Gminy Lisewo. To właśnie z tego powodu konieczne jest zorganizowanie ponownych wyborów. Komisarz wyborczy ogłosił już termin tego wydarzenia.

Mieszkańcy będą głosować?

Ciekawy jest fakt, że wszystko wskazuje na to, że jednak mieszkańcy nie pójdą do urn. Może się tak wydarzyć, jeśli zgłoszony zostanie tylko jeden kandydat. Zgodnie z przepisami, gdy liczba zarejestrowanych kandydatów wynosi jeden, czyli jest równa liczbie radnych wybieranych w okręgu wyborczym, za wybranego na radnego uznaje się jedynego zgłoszonego kandydata. To właśnie wtedy mieszkańcy nie będa mogli zagłosowac osoboiście. Przypomnijmy, że było już tak w 2020 roku w Lipienku.

Ilu zgłoszono kandydatów?

Jak mówi Jakub Kochowicz, wójt gminy Lisewo na ten moment zgłosił się tylko jeden kandydat. I to już się nie zmieni, ponieważ termin zgłoszeń minął. Do 30.10.2022 roku komitet musi zgłosić kandydata na radnego/radną. Same wybory 4 grudnia odbędą się, jednak bez głosowania. Kandydaturę zatwierdzi powołana Gminna Komisja Wyborcza. Od 4.12.2022 Katarzyna Kołodziejek z Bartlewa zastąpi Monikę Zając w Radzie Gminy Lisewo.