Znalezisko archeologiczne w lesie kujawsko-pomorskim odkrywa starożytne groby Gotów

Znalezisko archeologiczne w lesie kujawsko-pomorskim odkrywa starożytne groby Gotów

W malowniczej wsi Stara Rzeka, położonej niedaleko Osia w powiecie świeckim, archeolodzy natrafili na niezwykłe cmentarzysko. Jest to miejsce, gdzie odkryto 50 grobów starożytnego ludu – Gotów. Znalezione artefakty, które przetrwały blisko dwa tysiące lat, są bezcennym świadectwem przeszłości.

Gotowie byli starożytnym plemieniem germańskim, które pierwotnie zamieszkiwało tereny Skandynawii. W I wieku naszej ery rozpoczęli kolonizację Pomorza, osiedlając się między innymi w okolicach Świecia. Ta teza jest potwierdzona solidnymi dowodami naukowymi, sugerującymi, że Goci zamieszkiwali leśne tereny w pobliżu Osia.

Zespół pracowników Wdeckiego Parku Krajobrazowego podjął intensywne badania terenu ostatnie trzy tygodnie, po tym jak Olaf Popkiewicz odkrył gockie cmentarzysko w Starej Rzece. Dzięki ich staraniom udało się przebadać ponad 250 metrów kwadratowych tej nekropolii i odkryć 50 starożytnych grobów Gotów. To jednak stanowi jedynie niewielki fragment całego cmentarzyska, którego obszar szacuje się na ponad hektar.

Niestety wielu z tych grobów jest w złym stanie, co nałożyło na zespół pilną potrzebę przeprowadzenia badań wykopaliskowych, aby uratować to historycznie ważne miejsce. Pracownicy parku zapowiadają, że to dopiero początek ich przygody z tym miejscem.