Ostrzeżenie meteorologiczne: opady marznącego deszczu lub mżawki w województwie kujawsko-pomorskim

Ostrzeżenie meteorologiczne: opady marznącego deszczu lub mżawki w województwie kujawsko-pomorskim

Według zapowiedzi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego powinni przygotować się na niekorzystne warunki atmosferyczne. Prognozowane są bowiem opady marznącego deszczu lub mżawki, które mogą przyczynić się do powstania gołoledzi. Ostrzeżenie to ma obowiązywać od późnego popołudnia i wieczoru dnia sobotniego, a także w nocy przechodzącej z soboty na niedzielę.

Podkreślono, że ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczy całego obszaru województwa kujawsko-pomorskiego i ma trwać od późnych godzin popołudniowych w sobotę aż do godziny 3:00 w niedzielę. Zdaniem synoptyków z IMGW, występowanie słabych opadów marznącego deszczu lub mżawki może doprowadzić do powstania gołoledzi na drogach.

Szacuje się, że ryzyko wystąpienia tego zjawiska to aż 80 procent. To oznacza, że prawdopodobieństwo zaistnienia takich warunków pogodowych jest bardzo wysokie.

Wcześniej, IMGW wydało już informacje o potencjalnych opadach marznącego deszczu lub mżawki, które miałyby dotyczyć zachodniej i południowej części województwa kujawsko-pomorskiego. Ostrzeżenie to obowiązywało od wczesnych godzin porannych do popołudnia w niedzielę. W komunikacie wymieniono konkretne lokalizacje, które mogłyby odczuć skutki niekorzystnej pogody, a były to między innymi Bydgoszcz i Włocławek oraz powiaty: aleksandrowski, bydgoski, chełmiński, inowrocławski, mogileński, nakielski, radziejowski, sępoleński, tucholski, włocławski oraz żniński.