Wielkie sprzątanie lasu w Raciniewie w gminie Unisław

Wielkie sprzątanie lasu w Raciniewie w gminie Unisław

Coraz więcej osób ma świadomość tego, jak szkodliwe są śmieci. Na szczęście co rusz organizowane są różne akcje mające na celu sprzątanie najbardziej zanieczyszczonych miejsc oraz przy okazji uczą innych o ekologii i ochronie środowiska. Tym razem taka akcja odbyła się w powiecie chełmińskim, a dokładnie w lesie w Raciniewie. 

Wiele osób chętnych do wspólnego sprzątania

Jak się okazało, wiele osób było chętnych do wzięcia udziału w akcji wspólnie do lasu po śmieci. Przez dwie godziny zalegające i nazbierane na przestrzeni czasu śmiecie, zbierali zuchy i harcerze 32. Szczepu Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych Unisławskiej Bez Odbioru w Unisławiu z drużynową Moniką Beker. W samej akcji chętnie udział wzięli także mieszkańcy gminy Unisław, w tym Sołectwa Raciniewo. Nie mogło obejść się również bez pomocy sołtysa, Jerzego Lewandowskiego. Całe wydarzenie powstało z inicjatywy Leśnictwa Raciniewo. Do wspólnego sprzątania zachęcał leśniczy Robert Kłosowski oraz dyrektor GOK, Paweł Marwitz.

Jeden wspólny cel – nie dla śmieci w lesie

Całość trwało ponad dwie godziny. W tym czasie udało się oczyścić duży obszar zielony. W całej akcji udało się uzbierać kilogramy śmieci. Po zakończonej akcji wspólnego sprzątania każdy z uczestników wydarzenia mógł liczyć na słodki poczęstunek oraz kawę i herbatę. W ramach podziękowania każdy z uczestników otrzymał również sadzonki roślin, dokładnie drzew oraz gadżety. Fundatorem nagród było nadleśnictwo w Toruniu. Jak podkreślają organizatorzy, dzięki takim akcjom w lesie robi się zdecydowanie czyściej i bezpieczniej. Zalegające śmieci to poważne ryzyko dla naturalnego środowiska i zwierząt. Co więcej, zalegające śmieci przyczyniają się także do pożarów. Warto nie tylko brać udział w takich akcjach, ale również organizować. W tym przypadku organizatorami wydarzenia była Gmina Unisław, Gminny Ośrodek Kultury w Unisławiu oraz Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Toruń.