Nowa atrakcja turystyczna w Chełmnie – wieża ciśnień

Nowa atrakcja turystyczna w Chełmnie – wieża ciśnień

Od niedawna możemy cieszyć się nowym miejscem na mapie turystycznej Chełmna. Sprawdzamy, co dokładnie kryje się w murach wieży ciśnień. 

Renowacja wieży ciśnień

Wieża ciśnień mieści się tuż przy chełmskiej starówce i od zawsze wzbudza ogromne zainteresowanie. W ciągu ostatnich lat niestety nic się wokół niej nie działo, stała opuszczona. Zakup tego zabytku rozważał nawet Urząd Miast w Chełmnie. Jak się okazało, znalazł się właściciel, który odnowił całość i znalazł sposób, aby to miejsce odżyło na nowo. Sprzedana została w 2019 roku za pośrednictwem Centrum Nieruchomości Moniki Śliwińskiej w Chełmnie. Obecnie znajduje się tam kawiarnia, która przyciąga mieszkańców oraz turystów. Z powodzeniem można wybrać się tam na swoją ulubioną kawę, a do tego zamówić ciasto. Wieża Ciśnień ma także swój tras widokowy. Obecnie jest on jednak nie dostępny a wszystko przez trwający jeszcze remont. Oczywiście, w planach jest otwarcie i tego miejsca dla gości. 

Kilka słów o wieży ciśnień w  Chełmnie

Wieża ciśnień to bardzo znany zabytek w Chełmnie. Jest to  ceglany obiekt o łącznej powierzchni ponad 300 metrów na działce mającej 147 metrów. Wybudowano ją w 1898 roku według projektu bydgoskiego budowniczego miejskiego, inżyniera. Heinrichowa Metzgerowa. Znany jest każdemu chełmnianinowi, a również i turyści bardzo chętnie odwiedzają to miejsce. Wieża znajduje się przy ul. Dominikańskiej i wysoka jest na 31,26 m. Średnica przy jej podstawie wynosi 9,20 m. Wieża ma sześć kondygnacji – ta ostatnia przeznaczona jest na taras widokowy, z którego ciągnie się bardzo piękny widok na całe miasto. Każda kondygnacja ma 30-60 m powierzchni. Warto również wiedzieć, że 13 kwietnia 1899 roku, na szczycie umieszczono cynową puszkę. Zamknięto w niej akt erekcyjny zaopatrzony w pieczęć opłatkową miasta Chełmna oraz monetę 10 fenigów. Udało się odnaleźć cynową puszkę i przekazać je do Muzeum Ziemi Chełmskiej. Wieża spełniała swoją funkcję do połowy lat 80 ubiegłego wieku.