Pożar w Urzędzie Gminy Chełmno – relacja z akcji ratowniczej

Pożar w Urzędzie Gminy Chełmno – relacja z akcji ratowniczej

Informacja o wybuchu pożaru w gmachu Urzędu Gminy Chełmno dotarła do centrali dyspozytorskiej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmnie w czwartkowy poranek (26.10.2023), krótko po godzinie dziewiątej. Ze zgłoszenia wynikało, iż ogień pojawił się w korytarzu na parterze budynku, co odcięło główne drogi ewakuacji i szybko zaczęło się rozprzestrzeniać.

Po natychmiastowym otrzymaniu sygnału alarmowego, na miejsce skierowano trzy jednostki z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Chełmna. Wsparcie zapewniła również lokalna policja – relacjonuje kapitan Kasper Korczak, pełniący funkcję rzecznika prasowego Komendy Powiatowej PSP w Chełmnie. Gdy służby dotarły na miejsce, napotkały zadymiony gmach Urzędu Gminy, z którego pracownicy opuścili za pomocą alternatywnych dróg ewakuacyjnych i zgromadzili się w wyznaczonym miejscu zbiórki. Ogółem ewakuowane było 32 osoby, a strażacy zaczęli akcję gaszenia pożaru.

Podczas symulacji pożaru, kolejne założenie stanowiła sytuacja, gdzie ogień przenosi się na konstrukcje dachowe i dociera do sąsiadującego Urzędu Miasta.

Jak dodaje kapitan Korczak, w wyniku rozwijających się wydarzeń, dowódca operacji podjął decyzję o ewakuacji pracowników Urzędu Miasta i przeszukaniu budynku przez ratowników. Akcji ewakuacyjnej poddano 54 osoby z personelu Urzędu Miasta Chełmno.