Co nowego na przebudowie drogi wojewódzkiej nr 548 w powiatach chełmińskim i wąbrzeskim?

Co nowego na przebudowie drogi wojewódzkiej nr 548 w powiatach chełmińskim i wąbrzeskim?

Jak udało się ustalić, pomimo okresu zimowego, prac drogowych przy gruntownej przebudowie drogi wojewódzkiej nr 548 nie wstrzymano. Droga łączy dwa powiaty chełmiński i wąbrzeski z węzłem autostradowym w Lisewie.

Znaczenie drogi wojewódzkiej nr 548

Droga wojewódzka, która obecnie jest w przebudowie, ma kluczowe znaczenie w transporcie w danych powiatach. Łączy ona północną część regionu Chełmna, Świecia, Brodnicy i Wąbrzeźna z autostradą A1, a konkretnie z węzłem w Lisewie. Zarówno dla mieszkańców Chełmna, jak i okolicznych miejscowości, droga ta jest szybkim połączeniem z autostradę, dlatego mieszkańcy zabiegali o jej remont i gruntowną przebudowę.

Szczegóły planu budowy i budżet

Całość przewiduje gruntowny remont odcinka drogi o długości 29 kilometrów. Droga ta znajduje się na trasie Stolno-Wąbrzeźno. Jak się okazuje, przewidywany koszt budowy wyniesie 177 milionów złotych. Całość inwestycji współfinansowana jest ze środków unijnych. Wszystko to w ramach RPO Województwa kujawsko-pomorskiego na lata 2014-2020. Jak się okazuje w ramach przebudowy tej drogi, cała jezdnia zostanie wzmocniona i poszerzona do 7 metrów, a wzdłuż drogi zostanie wybudowane pobocze. Na szczęście, wbrew wcześniejszym obawom, prace wykończeniowe pozwoliły ominąć miejscowość Kamlarki od strony północnej, dzięki czemu możliwe było uniknięcie wyburzeń.

Jak wyglądają prace?

Prace w całości zakończyć mają się w grudniu 2022. Przebudowy dokonuje konsorcjum firmy Kobylarnia SA i Mirbud. Obecnie trwają głównie roboty ziemne. W rejonie Stolna i Józefkowa formowane są skarpy rowów, natomiast w okolicach Cepna i Kornatowa wykonywane są obecnie pobocza. W rejonie Płużnicy wykonywane są zjazdy do okolicznych posesji, a w Stolnie robotnicy montują przydrożne oświetlenie. Okres zimowy to najlepszy czas nie tylko na roboty ziemne, ale także na budowanie wpustów deszczowych z przykanalikami. Wszystko wygląda na to, że roboty idą zgodnie z harmonogramem.